Popularna lektura

Ten obcy – blog książkowy

Dlaczego warto przeczytać książkę pt. “Ten obcy” Ireny Jurgielewiczowej?

Dlaczego warto przeczytać książkę pt. “Ten obcy” Ireny Jurgielewiczowej?

Akcja książki pt. “Ten obcy” Ireny Jurgielewiczowej (https://www.taniaksiazka.pl/ksiazka/ten-obcy-irena-jurgielewiczowa) rozgrywa się podczas wypoczynku wakacyjnego w Olszynach. Czworo przyjaciół, spędzają wolny czas korzystając z czarów lata, czasem wybierając się na sąsiednią wyspę, ulubione miejsce ich spotkań. Pewnego dnia jednak na wyspie pojawia się nieznajomy. Jest to chłopiec o imieniu Zenek, którego obecność wywiera silny wpływ na życie Julka, Mariana, Pestki i Uli.

Dlaczego to taka popularna książka?

Musimy przyznać, że warto przeczytać tę książkę kilka razy i za każdym razem możemy zobaczyć w niej coś nowego. Kiedy byłyśmy w podstawówce, bardzo lubiłyśmy Kostkę, a Ulę uważałyśmy za bardzo twardą i nienaturalną. Kiedy przeczytamy ją w liceum, nasze odczucia zmieniły się diametralnie. Jeśli chodzi o Julka i Mariana, to niewiele się zmieniło. Pierwszy nadal był takim słoneczkiem przez całą historię, a drugi zdawał się tylko poprawiać wszystkich i wymądrzać. Pojawił się też Zenek.

Jak przebiega fabuła tej książki?

Dzieci są właścicielkami “małej wyspy, którą znalazły podczas wakacji”. Jednego dnia znajdują na niej sennego i poranionego chłopca. Okazało się, że ma on na imię Zenek. Jest to tajemniczy chłopiec, ale w trakcie kolejnych (ciekawych) wydarzeń powoli odkrywa swoje tajemnice. Uciekł z domu. Uciekł od ojca alkoholika, matka zmarła, gdy był mały, szukał wujka Antoniego, mając nadzieję, że ten go przygarnie i da mu miłość, której nigdy nie czuł. Historia Zenka Wójcika wzrusza, a jednocześnie skłania do refleksji nad ważnymi wartościami, takimi jak: miłość, przyjaźń, zrozumienie, lojalność, zaufanie i umiejętność niesienia pomocy innym.

Kim właściwie jest Zenek?

Od czego by tu zacząć? Zenek był bohaterem książki “Ten obcy” Ireny Jurgielewiczowej. Trudno powiedzieć. Z jednej strony chciało się go przygarnąć, a z drugiej chce się trochę nim potrząsnąć. To był chyba pierwszy taki bohater książkowy, który wywołuje tak skrajne emocje.

Jak jest skonstruowana opowieść?


Pod względem fabularnym jego historia była naprawdę dobrze skonstruowana, podobało nam się, że każda z postaci miała własne życie, nie była pominięta. Plusem dla nas było również poruszanie trudnych tematów i to, jak można poświęcić się dla drugiej osoby. Styl jest naprawdę świetny, szybko przeczytamy tę książkę. Najbardziej utkwi nam w pamięci scena zbierania uli z czarnej porzeczki tylko po to, żeby pomóc Zenkowi zdobyć pieniądze. Chyba najbardziej wzruszy poświęcenie tej dziewczyny.