Popularna lektura

Ten obcy – blog książkowy

Książka pt. “Ten obcy” Ireny Jurgielewiczowej jako powieść dla młodzieży

Książka pt. “Ten obcy” Ireny Jurgielewiczowej jako powieść dla młodzieży

Książka Ireny Jurgielewiczowej pt. “Ten obcy” to opowieść o przyjaźni, miłości i rodzinie. Napisana ponad pięćdziesiąt lat temu, nie straciła nic z dzisiejszości problemów, o których mówi w oczach młodych ludzi. To powieść, która może być w popularna także w naszych czasach. Wprawdzie od czasu napisania książki wiele rzeczy się zmieniło, zmieniła się struktura polityczna, zmieniły się zabawki, mamy własne komórki, komputery, ale problemy życiowe i sposób ich rozwiązywania są bardzo podobne.

Dlaczego warto przeczytać tę książkę?

To jest powieść, która zmusza do myślenia. Pasjonująca przygoda Zenka Wójcika skłania nas wszystkich do zatrzymania się na chwilę i zastanowienia nad pierwszymi wartościami, które powinny być istotne dla każdego młodego człowieka. Koleżeństwo, rodzina, miłość do innych i zdolność do poświęcenia się dla nich to coś, co powinno definiować nasze życie.

Zenek. Kim jest?

Zenek jest głównym bohaterem tej powieści. Jest młodym człowiekiem, ale już doświadczonym przez życie. Pochodzi on z niepełnej rodziny, ojciec alkoholik wyładowywał się nad nim. To odbicie, który niestety znają niektóre z naszych rodzin. Zenek nie ulega temu, ucieka z domu, by odnaleźć wujka i rozpocząć z nim nowe, lepsze życie. Gdy Zenek pojawia się na wyspie wśród czwórki przyjaciół, drastycznie zmienia ich życie. Po pierwsze, pokazuje im, że są szczęściarzami, bo mają kochających rodziców. Po drugie, sprawia, że zaczynają pomyśleć empatycznie, pomagają mu, mimo że on sam nie chce od nich pomocy.

Dlaczego to ważna książka dla młodzieży?

Trudno nie wzmiankować, że powieść Ireny Jurgielewiczowej pt. “Ten obcy” ma całe mnóstwo cech powieści psychologicznej, ale w głównej mierze jest to doskonała książka dla młodzieży i przeznaczona dla młodego czytelnika. Porządna akcja, pełna nieoczekiwanych zwrotów, sprawia, że czyta się ją z przyjemnością. Z przyjemnością przerzuca się kolejne strony książki, przedstawiając świat bohaterów, świat ich emocji. Ale najważniejsze jest to, że księga nie tylko bawi, ale i uczy, że najważniejsza jest umiejętność dostrzeżenia twarzy drugiego człowieka, znalezienia w nim współczucia, pomocy, sprawienia, by poczuł się ważny i zaczął się uśmiechać. dzięki przyjaźni? Przyjaźń, która łączy bohaterów powieści spowodowała wiele zmian w ich życiu. Wszystko jest inne. Zenek Wójcik długo opierał się przyjaźni, jaką darzyli go Ulka, Marian, Julek i Pestka, ale trzeba przyznać, że to on otrzymał najwięcej.